+אנשי אמונה אבדו

שתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

"אַנְשֵׁי אֱמוּנָה אָבָדוּ" הוא פיוט סליחות שנכתב כנראה במאות הראשונות שלאחר חורבן הבית, והוא נאמר בדרך כלל, בנעימת תחנון ושברון לב בתפילת הסליחות של עשֶרת ימי תשובה,.מאחר ואנחנו תקועים עכשיו בֵּעין הסערה, כשכל אחד מאיתנו קשור במוסרות דעתו הבלתי מתפשרת, קשה לנו להביט על עצמנו מן הגובה . ולראות את האבסורד המטורף המתחולל לעיננו, אני מתכוון לכך שלא מזמן בחרנו לנו אנשים בפעם הרביעית , שיפתרו לנו את בעיותנו כחברה, "אַנְשֵׁי אֱמוּנָה",(כלשון הפיוט) בחרנו לנו, ש"בָּאִים בְּכֹחַ מַעֲשֵֹיהֶם: גִּבֹּורִים לַעֲמוֹד בַּפֶרֶץ.שדּוֹחִים אֶת הַגְּזֵרוֹת":ביקשנו אותם לנו לְ"חוֹמָה וּלְמַחְסֶה בְּיוֹם זָעַם"עד כאן לשון הפיוט, והנה אלה שאותם בחרנו לנו , כדי שיפתרו לנו את בעיותנו,, הופכים לנגד עיננו לָבעייה הגדולה ביותר. הרי בחרנו לנו אנשים לפי הדברים שהבטיחו לנו שיעשו כש– ואם— יבָחרו, והם אמרו לנו ברצינות תהומית, שהם "יאחו את הקרעים" …"יאחדו את השברים" "יחברו את השסעים שבחברה המפולגת" הם אמרו לנו ש"הם יֵיותרו על האגו, ועל הפסילוֹת האישיות", והם אמרו לנו "שישימו את העם והמדינה מעל לכל",והם אמרו לנו "שהם מבקשים מאיתנו מנדט לשלוט" כי הפעם הם ילכו "על דרך ולא על מאבקים אישיים", על "רעיון,,, ועל מדיניות,,, ועל חזון",,,ככה הם אמרו , ככה הם הבטיחו. שמענו , הפנמנו , האמנו , ובחרנו כל אחד מעימנו , לפי מי שנשמע לו ראוי יותר, אמין יותר , אמיתי יותר, קיצורו של עניין בחרנו בהם כדי שיפתרו לנו את בעיותנו, ומשנבחרו, מתברר לנו להוותנו ולאכזבתנו שהם הבעייה הכי גדולה ביותר שעלינו עכשיו לפתור! הם שהבטיחו לנו שיפתרו למעננו את הקרע, רק מגדילים את השסע ,רק מרחיבים את המהמורות, והם מחרימים עוד יותר מקודם, האחד את השני והאגו מרקד ריקוד מטורף בשמינו. והפיוט של הסליחות מסיים ואומר ומתחנן,,,"קָמִים לנו בַּפֶרֶץ אָיִן, רְאוּיִים לְרַצּוֹתְך אָפֵסוּ: שׁוֹטַטְנוּ בְּאַרְבַּע פִּנּוֹת.תְּרוּפָה לֹא מָצָאנוּ:"פיוט שנכתב להזכירכם בהתייחס לחורבן הבית.

כותרים נוספים

משולחנו של גאון

אורי זוהר

התחלתי להעריץ את אורי זוהר, עוד מימי בית הספר, כשלהקת הנח'ל האגדית הייתה מגיעה מדי פעם להופעה באולם ימק'א שבירושלים ולא היה אז מצחיק ממנו!

כללי

בלבלה

גילוי נאות התחסנתי שלוש פעמים ואני הולך להתחסן בפעם הרביעית כי זה נכון ויעיל וכי זה מה שאומרים לי בעלי המקצוע,,,אבל…איך אפשר לבוא בטענות אל

יהורם גאון

האתר הרשמי

Other languages