יהורם גאון

קזבלן, 1973

קזבלן - 1973
במאי: מנחם גולן מפיק: מנחם גולן, יורם גלובוס צלם: דוד גורפינקל תסריטאי: מנחם גולן, חיים חפר

שתף

שחקנים ראשיים:

 • יהורם גאון
 • אפרת לביא
 • אריה אליאס
 • ג'טה לוקה
 • יוסי גרבר
 • אריה מוסקונה
 • גבי שושן
 • יעקב בן סירא
 • חיים בנאי
 • עליזה עזיקרי
 • מנחם עיני
 • שלמה וישינסקי
 • מרגלית צנעני

תקציר:

בשיכון רעוע ביפו גרים ביחד עולים חדשים וותיקים – חלקם מאירופה וחלקם מארצות המזרח. בשיכון גר יוסף סימן-טוב, המכונה בפי כל "קזבלן" (או בקיצור: קָזָה). קזבלן עלה לישראל ממרוקו כילד וגיבש סביבו חבורת בריונים, המציקה לתושבי יפו בכלל ולתושבי השיכון בפרט. קזבלן ממורמר דרך קבע ומרגיש מקופח, מכיוון שחבריו לשעבר מהצבא, שאיתם נלחם כתף אל כתף במלחמה, שבה קיבל צל"ש על גבורתו בקרב כשהציל את מפקדו באמצע התופת, שכחו אותו. אחת הדוגמאות בהם הוא מוכיח זאת הן שכשאחד מהחברים התחתן ולא הזמין אותו מכיוון שהוא לא ידע את הכתובת.

קזבלן מתאהב ברחל, בתו של מר פלדמן הפולני, מראשי השיכון היפואי, אולם פלדמן אינו רוצה שהוא יצא עם בתו בגלל התנהגותו של קזבלן. עוד אדם המתאהב בה הוא יאנוש אותו קזבלן וחבורתו מכנים "גולש", עולה מהונגריה, סנדלר ותושב השיכון. לילה אחד רחל עוברת ברחובות יפו בדרך לביתה לאחר הלימודים פתאום היא פוגשת ביאנוש אשר המתין לה מבעוד מועד. לאחר שסירבה להצעתו מתחיל לתפוס אותה בכוח. קזבלן שעבר גם הוא במקרה באותו המקום עוזר לרחל ומלווה אותה לביתה ולאחר מכן היא מזמינה אותו לארוחה. יאנוש המושפל שולח את שני עובדיו עוד באותו הלילה ואלה תוקפים את קזבלן מאחור ומרביצים לו מכות. בינתיים הממשלה מחליטה להרוס את השיכון שלהם בטענה שהוא רעוע ועלול לההרס בגשם הקרוב. תושבי היישוב מחליטים לא לוותר ואוספים כסף כדי לחזק את השיכון כדי שיהיה ראוי למגורים. את הכסף שאספו הם מחביאים בדירתו של פלדמן. על אף התנגדותו של פלדמן קזבלן מגיע אליהם לארוחה. ברגע מסוים כשהם לא רואים אותו, קזבלן מסתובב בדירה ורואה את הקופסה בה הם שמו את הכסף. הוא ניגש ומחביא אותה טוב יותר. הארוחה עוברת מצוין וגם הוריה של רחל מתחילים לקבל אותו. יום לאחר מכן קזבלן ורחל נוסעים ביחד לירושלים. בזמן שהם בירושלים יאנוש מגיע לביתו של פלדמן לשכנע אותו להגיד לרחל להתחתן איתו. פלדמן מסרב וברגע שהוא לא מסתכל יאנוש רואה את הקופסה עם הכסף הוא לוקח את הכסף ונעלם. כולם חושבים כי מי שגנב את הכסף הוא קזבלן וכשהם חוזרים מירושלים מחכה לו משטרה שלוקחת אותו לכלא. אחרי מפגש טעון בבית הסוהר עם מפקדו לשעבר בצבא אותו הציל בעבר, משתחרר קזבלן ומוכיח את אשמתו של יאנוש בכך שבא אליו לחנות ביפו מפרק את העוזרים שלו ולבסוף מוצא את הכסף וזורק אותו החוצה ביחד עם יאנוש. בעקבות זאת, אהבתו של קזבלן לרחל זוכה בברכת הוריה, וקזבלן, שקודם היה שנוא נפשם של תושבי השיכון, הופך לגיבור המקום.

הצלחה:

הסרט עורר הצלחה היסטרית בקרב הצופים בארץ,הסרט "קזבלן" הינו הסרט המצליח ביותר של יהורם גאון, הסרט מכר כ1,222,500 כרטיסים בבתי הקולנוע והוא ממוקמם במקום השני שני רק "לאסקימו לימון" ברשימת הסרטים הנצפים ביותר בקולנוע הישראלי. הסרט נחשב לסרט פולחן ומבוסס על החמזמר המצליח בו כיכב גם כן יהורם גאון, "קזבלן".

https://www.youtube.com/watch?v=PAxGVKBKJww

כותרים נוספים

משולחנו של גאון

3 15יהורם גאון – Yehoram Gaonפורסם על ידי ‏‎Yehoram Gaon‎‏  · 25 במרץ ב-12:51  · מודה שבתור אחד ,שמעולם לא שמר את דעותיו לעצמו, כולל דעותיו הפוליטיות, אני מתחיל

משולחנו של גאון

 1-חשבון נפש  בשלושה פרקים

בתחילה חשבתי  להביא רק  קטעי ספרות  יפים,  לכבוד  יום  הכיפורים  הקרב ובא, דברים  שעניינם חשבון נפש, היָאִים  לעשרת ימי התשובה בהם אנו שרויים עכשיו,וכששמעתי את 

יהורם גאון

האתר הרשמי

תפריט נגישות